Gyermekeket is érinthet a kettes típusú cukorbetegség
Egykor még az időskorral kötöttük össze a kettes típusú cukorbetegség kialakulását, egykori neve, az időskori cukorbetegség is innen ered. Ma ez az állapot már gyerekeket is érint a megváltozott életvitel miatt.
A kettes típusú cukorbetegség kialakulása leginkább a helytelen életmód miatti elhízásban keresendő: korábban az orvosok harmincöt évesnél fiatalabb pácienseknél nem találkoztak vele, mára viszont egyre gyakrabban gyermekkorban jelentkeznek a diabétesz tünetei. Az állapot a modern életforma és a táplálkozási szokások eredménye, mondta el dr. Borús Hajnal, a CukorbetegKözpont diabetológusa a Gyógyzónának. Az elhízás mellett ugyanakkor egyéb tényezők is közrejátszhatnak létrejöttében.
A legfontosabb rizikófaktor mindenképpen az elhízás, de sajnos gyógyszerek, például szteroidok, egyes betegségek, mint a Cushing-szindróma vagy genetikai tényezők is állhatnak a betegség kialakulásának hátterében. Egy fontos és sokszor elhanyagolt hajlamosító tényező mindezen túl a stressz
– mondta el a szakember.
Intő jel az inzulinrezisztencia
A ma szinte népbetegségnek tekinthető inzulinrezisztenciát a kettes típusú diabétesz előszobájának tekinthetjük, de a betegség innen életmódváltással jó eséllyel visszafordítható a diabetológus szerint.
A következő jelek esetében azonban gyanakodhatunk arra, hogy cukorbetegség érint bennünket:
- fáradtság,
- szájszárazság,
- gyakori szomjúság,
- gyakori vizeletürítés,
- gyakori fertőzések,
- bőrviszketés,
- kéz- vagy lábfejben jelentkező bizsergő érzés,
- homályos látás,
- lassan gyógyuló sebek,
- hirtelen súlycsökkenés,
- szexuális problémák.

Az inzulin az utolsó lehetőség
A kettes típusú cukorbetegség kezelésében az első és legfontosabb módszer az életmódterápia.
„Ha ez már nem elegendő a kiegyensúlyozott szénhidrát-anyagcsere megtartásához, akkor már nagyon sok modern készítmény áll rendelkezésünkre. Inzulinos kezelésre sokszor egyáltalán nem kerül sor" – tette hozzá Borús Hajnal.
A cukor és a liszt kerülendő
A cukorbetegeknek tisztában kell lenniük a gyorsan és lassan felszívódó szénhidrátok fogalmával: a cukor, különösen oldott állapotban és a fehér liszt minden esetben kerülendő.
Tudnunk kell, hogy a sejtek inzulinérzékenysége a napszak folyamán változik: a legrosszabb reggel, majd este. Ilyenkor különösen fontos a gyorsan felszívódó szénhidrátok kerülése
– vélekedik a szakember. Mindezen túl a diéta mellett nagy szerepe van a rendszeres mozgásnak és a stresszkezelésnek.