Hogyan ismerjük fel szülőként az agyhártyagyulladást?
Agyhártyagyulladás. Rémisztően hangzik, rémisztő következményei lehetnek. Hogyan ismerjük fel szülőként, ha agyhártyagyulladásról van szó, és mikor rohanjunk az orvoshoz vagy ügyeletre?
Az agyhártyagyulladás az agyat és a gerincvelőt borító vékony membránok duzzanata (gyulladása). Ezeket a membránokat agyhártyának nevezik.
Mi okozza az agyhártyagyulladást a gyermekekben?
Az agyhártyagyulladást leggyakrabban bakteriális vagy vírusos fertőzés okozza, amely az agyi gerincvelői folyadékba (CSF) jut be. Ez az a folyadék, amely védi és párnázza az agyat és a gerincvelőt. Gomba vagy parazita is okozhat agyhártyagyulladást, de ez csak gyenge immunrendszerű gyermekeknél gyakoribb. A vírusos agyhártyagyulladás gyakoribb, és általában kevésbé súlyos. A bakteriális agyhártyagyulladás általában súlyosabb, és hosszú távú szövődményekhez vagy halálhoz is vezethet.
Az agyhártyagyulladást okozó vírusok közé tartoznak a poliovírusok, a mumpszvírus (paramyxovirus), az influenza vírus és a nyugat-nílusi vírus is.
Az agyhártyagyulladást kiváltó baktériumok közül a leggyakrabban előfordulók a Meningococcus (főként a B és C szerotípus), az E. coli, a Haemophilus influenzae b típusú (Hib) és a Pneumococcus baktérium, amely tüdőgyulladást is okozhat. A szifilisz, a tuberkulózis és a Lyme-kór baktériumok is okozhatnak agyhártyagyulladást.
Az agyhártyagyulladást kiváltó baktériumok, vírusok és gombák általában légzőrendszeri megbetegedéseket okoznak. Lehet, hogy a gyermeknek nincsenek tünetei, de hordozhatja a kórokozót az orrában és a torkában.
Hogyan terjed?
- Szoros kapcsolat a fertőzés hordozójával
- Fertőzött tárgyak, például kilincsek, kemény felületek vagy játékok megérintése, majd az orr, a száj vagy a szemek megérintése
- Cseppek tüsszentésből, szoros beszélgetésből vagy csókból
A fertőzés általában a légutakban kezdődik. Gyermekeknél először megfázást, arcüreggyulladást vagy fülfertőzést okozhat. Ezután a véráramba juthat és elérheti az agyat és a gerincvelőt.
Melyek a gyermekkori agyhártyagyulladás tünetei?
Az agyhártyagyulladás tünetei attól függően változnak, hogy mi okozza a fertőzést. A tünetek néhány nappal azután kezdődhetnek, hogy gyermeked megfázott és folyik az orra, vagy hasmenése és hányása volt, és minden gyermeknél kissé eltérhetnek. Hirtelen jelentkezhetnek, vagy néhány nap alatt alakulhatnak ki.

Csecsemőknél a tünetek a következők lehetnek:
- Ingerlékenység
- Láz
- Többet alszik, mint általában
- Nehézkes etetés
- Sírás, amit nem lehet csillapítani
- Sikító sírás
- Elődomborodó kutacs
- Lila-vörös kiütés (petechia)
- Rohamok
- Hányás
1 éves vagy idősebb gyermekeknél a tünetek a következők lehetnek:
- Nyaki fájdalom
- Hátfájás
- Fejfájás
- Álmosság
- Zavar
- Ingerlékenység
- Láz
- Az evés megtagadása
- Csökkent tudatosság
- Rohamok
- Fényérzékeny szemek (fotofóbia)
- Hányinger és hányás
- A nyak merevsége
- Lila-vörös kiütés (petechia)
Üvegteszt
A nyomás alatt nem fakuló kiütések a meningococcus septicemia jelei lehetnek. Az üvegteszt használata a bőrön megjelenő kiütéseken segít meghatározni, hogy a kiütés orvosi vészhelyzet-e vagy sem.
Az agyhártyagyulladás üvegtesztjének elvégzése nagyon egyszerű, kövesd az alábbi utasításokat:
- Erősen nyomd a tiszta üveg oldalát a bőrhöz!
- A foltok/kiütések kezdetben elhalványulhatnak
- Folyamatosan ellenőrizd, hogy halványodnak-e!
Ha gyermeked lázas, testén olyan foltokkal/kiütésekkel, amelyek NEM halványulnak nyomás alatt, az orvosi vészhelyzet, azonnal vidd ügyeletre vagy hívd a mentőt!
Hogyan kezelik az agyhártyagyulladást gyermekeknél?
A kezelés a gyermek tüneteitől, korától és általános egészségi állapotától függ. Az is kérdés, hogy milyen súlyos a kis beteg állapota. A kezelés a meningitis típusától függően változik, típusonként a következőképpen néz ki:
- Bakteriális agyhártyagyulladás: Mindig kórházi kezelést igényel. Az antibiotikumos kezelés lehető leggyorsabban történő megkezdése kiemelkedő fontosságú a kórkép kezelésében.
- Vírusos agyhártyagyulladás: A legtöbb gyermek kezelés nélkül magától gyógyul. Bizonyos esetekben kezelést lehet végezni a tünetek enyhítésére. A vírusos agyhártyagyulladást okozó vírusok ellen nincsenek speciális gyógyszerek. Az egyetlen kivétel a herpes simplex vírus, amelyet intravénás vírusellenes gyógyszerrel kezelnek.
A maradványtünetek elkerülése érdekében fontos, hogy kövesd a kezelőorvos utasításait!
Megelőzésként rendelkezésre állnak kötelező és választható védőoltások, melyekről házi gyermekorvosodnál érdeklődhetsz.