Ezt tedd, ha gyereked félrenyelt valamit és nem kap levegőt
A gyerek az etetőszékben ülve kanalazza az ebédet vagy csendesen játszik a szobájában. Egyszer csak fuldokolni kezd, a torkához kap, arca eltorzul, nem kap levegőt. Félrenyelt egy falatot vagy lenyelt egy apró játékot, ami megakadt a torkán. A lenyelt tárgy elzárja a levegő útját, ami akár fulladáshoz is vezethet. Minden szülő rémálma egy ilyen helyzet, mégis fontos felkészülni rá.
Mit tegyél, ha gyermeked félrenyelt valamit és fulladni kezd? Dr. Száray Eszter, a Gyógyzóna gyermekorvos szakértője lépésről lépésre elmagyarázza.
Ha nagyobb a gyerek
- Ha köhög a gyermek, mindenképp próbáld mondani neki, hogy köhögjön tovább
- Állj vagy térdelj a gyermek mögé
- Mérj a lapockák közé nyújtott kézzel ütést, egymás után 5x
- Ha még nem távozott az idegentest, akkor:
- Helyezd az öklöd a köldök és a bordák alja közé a szegycsont vonalában
- Befelé és felfelé irányuló mozgással húzd magad felé a gyermeket (hasi lökés)
- Ismételd meg, amíg a légút tiszta nem lesz
- Az idegentest távozása esetén is lássa orvos a gyermeket.

Csecsemőknél és kisdedeknél
Csecsemő- és kisgyermekkorban nem csak étkezés közbeni félrenyelés, hanem valamilyen tárgy, játék lenyelése is okozhatja a légút részleges vagy teljes elzáródását.
A légúti akadály eltávolításának módszere a gyermek testméretétől (testhossz, súly) függ. Azt a módszert válaszd, amelyiket a testméret alapján a legjobban lehet kivitelezni!
- Támaszd meg alkarodat a combodon és fektesd rá a csecsemőt hason, fejével enyhén lefelé.
- Ha a testsúly, testméret lehetővé teszi, úgy fektesd a kezedre, hogy tenyerednek alsó része a gyermek szegycsontja alatt, a has felső részénél legyen, ezáltal eleve hasűri nyomás alakul ki.
- Mérj (üss) 5 határozott, de nem túl erős ütést a lapockák közé.
- Fordítsd hátára, ügyelj arra, hogy továbbra is támaszd a fejét, és a mellkasánál két ujjal gyakorolj nyomást kissé a fej irányába, ez is 5x ismétlendő.
- A két manővert az idegentest távozásáig ismételjük.
Ha tenyereden bizonytalannak érzed a gyereket (nem stabil, túl nagy a súlya) fektesd egyszerűen alkarodra, feje legyen enyhén lefelé, és így mérj a lapockák közé ütést.
Kisebb gyerekeknél a légútfelszabadítás további módja, hogy a segélynyújtó leül, a gyermeket pedig a combjára fekteti. A gyermek szegycsont alatti hasterülete lehetőleg a combodon legyen, így azzal gyakorolsz enyhe hasűri nyomást rá, majd így végezz lapockák közé mért ütéseket.
A szakirodalmak eltérően nyilatkoznak arról, hogy hány éves kor felett lehet az ún. Heimlich-féle műfogást (hasi lökést) alkalmazni. Amennyiben úgy ítéljük, körültekintően, a testméretnek megfelelő mértékben és erővel alkalmazzuk a Heimlich-féle műfogást. (1 éves kor alatt semmiképp!).
A gyermek eszméletlenné válása esetén az eszméletlen gyermek ellátása lép életbe.
