Világrekorder lett a 21 hétre született amerikai koraszülött
Ma már tizenhat hónapos az az alabamai gyermek, aki tavaly november helyett júliusban született meg ikerterhességből. Alig 420 grammos súlya mellett papíron 1 százalék volt túlélési esélye, most viszont a Guinness Rekordok Könyvben szerepel, mint a legrövidebb terhességi idő utáni koraszülést túlélő gyermek. Ma van a Koraszülöttek Világnapja.
A koraszülöttek világnapját alig néhány héttel előzte meg Curtis beiktatása a rekordok könyvébe: a kisfiú három hónapot töltött lélegeztetőgépen, 275 napig igényelt egész napos felügyeletet a kórházban. Ikertestévre nem volt olyan szerencsés, mint ő, néhány nappal születését követően elhunyt.

A kis Curtist otthonába idén április hatodikán bocsátották, ahol továbbra is szüksége van oxigénre, szondán keresztül etetik és sokféle gyógyszert kell szednie, de 21 hét és egy nap az anyaméhben töltött idő után nem is csoda, hogy más életet él, mint kortársai.
Korszülöttnek a 37. terhességi hét előtt világra jött babákat tekintjük: Magyarországon a Mellettem a Helyed Egyesület adatai szerint minden tizedik gyermek jön így világra. Súlyuk jellemzően 2500 gramm alatt van, hogy pontosan hányadik hétre jöttek a világra, azt testi jellemzőik alapján is meg tudják állapítani az orvosok.
Sokféle ok állhat a háttérben
Nem mindig lehet megállapítani, milyen okból jön világra túl hamar egy baba, a háttérben a következő okok is állhatnak:
- korábbi koraszülés, spontán vagy művi vetélés
- anya dohányzása vagy rossz szociális helyzete
- anya alultápláltsága, alacsony testsúlya vagy nem megfelelő étkezése
- az anya alacsony – 16 év alatti – vagy magas – 40 év feletti – életkora
- a méh fejlődési rendellenességei, a méhnyak záródási elégtelensége
- méhen belüli eszköz mellett kihordott terhesség (például spirállal teherbe esett nők esete)
- fertőzések
- egyes anyai alapbetegségek
- a méhlepény szokatlan tapadási helye
- toxémia
- baleset
- a méhfal túlfeszülése többes terhesség vagy a magzatvíz kóros felszaporodása miatt
- a magzat fejlődési rendellenessége.
A koraszülöttek problémái
A korababáknak mind a tüdeje, mind az agya éretlen lehet, ami légzési problémákhoz vezethet. Hasonlóképp éretlen immunrendszerük és veséik, nem képesek vércukorszintjük fenntartására, táplálásuk is nehéz lehet éretlen reflexeik miatt. Gyakran besárgulnak és agyvérzés is fenyegeti őket.
Esetükben az RSV-fertőzés nagyon komoly következményekkel is járhat, ezért passzív oltás segítségével szükséges a babák immunizálására. Egy adag oltás nagyjából egy hónapra védi az érintett gyermekeket.

A koraszülés nem minden esetben előzhető meg és az anya nem hibáztatható érte, de vannak óvintézkedések, melyeknek betartásával lejjebb szorítható előfordulásuk gyakorisága. Ezek a következők:
- A krónikus belgyógyászati betegséggel rendelkező, várandósságot tervező nők kivizsgálása
- részvétel a terhesgondozási alkalmakon
- fertőzés gyanújának kivizsgálása
- stressz kerülése a várandósság ideje alatt
- óránként négynél több méhösszehúzódás, magzatvízszivárgás vagy hüvelyi vérzés esetén kivizsgálás a lehető legrövidebb időn belül
- hüvelyváladék szagának vagy színének megváltozása esetén fertőzés kizárása
- szokatlan, hirtelen és éles alhasi fájdalom esetén szintén vizsgálat
- fejfájás, látászavar és magas vérnyomás esetén is azonnal orvosi vizsgálatra van szükség
- túlzott vizesedés és nagyon zavaró kiütések esetében is ki kell deríteni az okokat.
Javulnak esélyeik
Ma már egy egy kiló körüli újszülött túlélési esélyei 90 százalékosak, de a 25 hétre született gyermeknek is 25 százalék esélye van a túlélésre. A koraszülöttek ápolása a legtöbbször intenzív terápiás osztályon, az úgynevezett PIC-eken zajlik, ahol azonban a baba minél gyorsabb erősödése és lelki egészsége miatt is nagyon fontos a szülői jelenlét.

A kengurumódszer – nem összetévesztendő a kenguru hordozóval – segítségével a koraszülötteknek a testközelség gyógyító élményét adhatja meg a szülő, bőr-bőr kontaktusban, mellkasán tartva a lehető leghosszabb ideig a koraszülöttet. Emellett a koraszülött anyatejes táplálása is segítheti gyors erőre kapását. A módszer segíti a babát hőháztartása szabályozásában, biztonságérzetet ad, segíti a gyorsabb testsúlygyarapodást, a baba légzését is támogatja, és fájdalomcsillapító hatással bír. A szülő és a gyermek kötődése ebben a kiszolgáltatott helyzetben is sokkal jobb lesz a módszer alkalmazása révén.