Emberről háziállatra terjedő Covid-fertőzés
Jelenlegi tudásunk szerint az egész világot térdrekényszerítő Covid-fertőzés állatról terjedt át az emberre. Az Emerging Infectious Diseases 2021. júliusi számában jelent meg egy közlemény arról, hogy a vírus képes emberről állatra is „visszaugrani".
Egy szlovéniai állattenyésztő az egyik vadászgörényénél 2020 novemberében hányást, hasmenést, gyengeséget, a kiszáradás jeleit, alacsony pulzusszámot talált, így kórházba vitte. A vizsgálatok vérképeltérést, veseelégtelenséget mutattak, az ultrahang lépmegnagyobbodást írt le.

A mikrobiológiai vizsgálat SARS-CoV-2 fertőzést igazolt, majd ezzel párhuzamosan az állattartónál is pozitív eredményt adott a teszt.
A vadászgörénynél a súlyos állapotot előidéző gyomor-bélrendszeri érintettség, tüdőgyulladás, kiszáradás gyorsan reagált a megfelelő terápiára, és a kisállat három nap alatt szinte teljesen felépült.
A többi állatnál nem észleltek tüneteket, más vizsgálatokból tudjuk, hogy az állatok nagy része tünetmentesen vészeli át a betegséget.
Egy másik esetben Dániában egy nyérctelepen észleltek megfertőződést, amely szintén átterjedt az állattartókra.

Járványügyi jelentőségét az adja az esetnek, hogy a vadászgörény minden bizonnyal képes újra visszafertőzni az embert, így ezen állatokat igyekezni kell távoltartani az egészséges családtagoktól.
És természetesen azt a következtetést is levonhatjuk, hogy itt van
egy újabb érv amellett, hogy oltassuk be magunkat: nemcsak magunkat, családtagjainkat, de házi kedvenceinket is jó eséllyel képesek vagyunk megóvni a betegségtől.
