Várandós vagyok, szedjek-e vitaminokat?
Az egészséges magzati fejlődéshez, és a terhes jó közérzetéhez elkerülhetetlen a hiányállapotok elkerülés, a megfelelő vitaminok természetes úton történő beépülése a szervezetbe.
A várandósság hónapjaiban megnő a szervezet számos vitamin, nyomelem és ásványi anyag szükséglete, köztük a magnéziumé. A napi alapszükséglet ebből 300 mg, csakhogy ez az igény a várandósság hónapjai alatt fokozatosan emelkedik. A harmadik trimeszterre (ez az utolsó harmad) akár 50 százalékkal is megemelkedhet a magnézium bevitel igénye, ami a has keményedése és a lábgörcs során is segítséget jelenthet.
Több száz enzim működésében is nagy szerepe van, kiegyensúlyozza a kalcium beáramlást, nehezíti a vesekő kialakulását, az ingerlékenységet is szabályozza, ami a kismamák életében természetes jelenség. A családtagoknak kellő megértéssel, türelemmel, támogatással érdemes lenniük ebben a csodás, mégis felelősségteljes, számos teherrel, új kihívásokkal járó 40 hétben.
A vitaminok fogyasztását egyeztesse orvosával!

Fogyasszon a kismama kellő mennyiséget az öt legfontosabb tápanyagból, ezek
- a folsav,
- a kalcium,
- a vas,
- a cink és
- a rostok.
A terhesség első hat hetében a legfontosabb a folsav, ez a B-vitamin 50 százalékkal csökkenti a magzati velőcsőkárosodás kockázatát. A napi minimum 400 mikrogramm.
Miből biztosíthatjuk ezt?
- gyümölcsökből,
- zöldségfélékből,
- csirkéből,
- halból és
- dúsított gabonából,
de nem árt kiegészítő formájában való szedése sem.
A terhesség végén minden esetben megnövekszik a szervezet vasigénye, amely szoptatás alatt még kifejezettebb, ezért laborvizsgálatokkal érdemes ellenőrizni a vasraktárakat. Általánosságban elmondhatjuk, hogy nyers fogyasztása nem ajánlott. Zöldségekből, gyümölcsökből pedig ajánlatos olyat fogyasztani, amelyeknek a származási helye, kezelési módja ismert.
Aki még részletesebb szakmai információra kíváncsi a várandósok javasolt vitaminbeviteléről, jó szívvel ajánljuk a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ide vonatkozó hírlevelét.