Közeledik az influenzaszezon, mi lesz a Coviddal?
A tavalyi influenzaszezon gyakorlatilag elmaradt, idén viszont súlyosabb lehet a vártnál. Az egészségügyi szakemberek arra kérik az embereket, hogy most vegyék fel az influenza elleni oltást, ezzel megakadályozva, hogy a Covid-19 és más vírusok miatt túlterhelődjenek a kórházak.
Közismerten nehéz megjósolni, hogy mi fog történni bármelyik influenzaszezonban. Szakértők szerint azonban az idei különösen nehézzé teheti a telünket – írta a NBC News, több tanulmányra hivatkozva.

A legrosszabb forgatókönyv ellen szükséges az oltás
A Betegségmegelőzési és Megelőzési Központok adatai szerint évente átlagosan körülbelül 200 000 ember kerül kórházba influenzával. A Pittsburgh-i Egyetem kutatói úgy vélik, ez a szám a 2021-22-es influenzaszezonban akár a 600 ezres számot is elérheti. Ez a legrosszabb forgatókönyv, ami bekövetkezhet, ha rendkívül fertőző influenzatörzs támad az emberiségre, és ha alacsony lesz az oltási arány.
A gyerekek újra iskolába járnak, újra vannak közösségi programok, viszont enyhültek a maszkviselés szabályai és a fizikai távolságtartó intézkedések. Mivel az influenza tavaly minimális volt, az emberek nem voltak kitéve ennek a vírusnak, ami megadhatta volna számukra a megfelelő védelmet. Más szóval az influenzás esetek múlt évben tapasztalható drámai csökkenése idén drasztikusan növelheti az esetek számát– írta az amerikai portál.
Elfáradtunk a szabálykövetésben
Ráadásul arra is van esély, hogy egyszerre fertőzzön meg minket az influenza-, és koronavírus is, ennek pedig katasztrofális hatása lehet az immunrendszerünkre– mondta dr. Adrian Burrowes, a Közép-Floridai Egyetem munkatársa. Szerinte a helyzet aggasztóbb, mint egy évvel ezelőtt, mivel akkor a lakosság még szabálykövetőbb volt, mostanra viszont sokakon eluralkodott a fásultság.
Az Egyesült Államok lakosságának csaknem fele kapja meg évente az influenza elleni védőoltást, ráadásul sokan a Covid-19 ellen sincsennek beoltva. Ahhoz, hogy ne történjen még nagyobb probléma, legalább 75 százalékos átoltottságra lenne szükség.

Egyszerre is fertőzhet az influenza és a Covid-19
Mind a Covid-19, mind az influenza megtámadhatja a tüdőt. Együttes hatásukra tüdőgyulladás és légzési elégtelenség alakulhat ki. Szintén mindkét megbetegedés szövődményeként felléphet szeptikus sokk, szívizomgyulladás, illetve agyvelő- és agyhártyagyulladás. Ha a két vírus egyszerre támadja meg a szervezetet, megnő a veszélye a felsorolt szövődményeknek és a betegségek hosszú távú károkat okozhatnak a szervezetünkben – közölte az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Megelőzési Központjára hivatkozva a CNN.
Az orvosok szerint az is valószínűsíthető, hogy az egyik vírus gyengíti a másik kórokozó elleni immunválaszt, ami miatt az súlyosabb tünetek alakulhatnak ki. A két vírus okozta megbetegedés viszont több szempontból is különbözik. Míg az influenza tünetei általában néhány napon, vagy 1-2 héten belül enyhülnek, addig a koronavírus tüneteitől sokan akár hónapokkal később is szenvednek.
Az oltások és betegségek elkerülésére az eddigi legjobb hasonlatot dr. David Kimberlin, a Birminghami Alabamai Egyetemen fertőző betegségek osztályának igazgatója mondta. Szerint az influenza elleni védőoltások nem kiemelkedőek, de jók. Ha csatába indulok, és valaki azt mondja: „Akarsz felvenni egy páncélt a tested 50 százalékára, vagy inkább semmit sem viselsz?" mit gondolnak, mit fogok csinálni? Használjuk ki azt, amink van– tette hozzá az orvos.

Mindkét oltás megkapható itthon
Az Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint az influenza elleni védőoltások elsődleges célja az egyéni védelem, a súlyos, kórházi ellátást igénylő megbetegedések, és az influenza okozta halálesetek megelőzése. Az influenza elleni védőoltásról a háziorvos adhat további felvilágosítást, a koronavírus elleni oltásra pedig itt lehet regisztrálni.