Leszokni a dohányzásról? Hogyan?
A dohányzásról leszokni piszkosul nehéz. A Korányi Intézet szakemberei a leszokás fázisairól állítottak össze 5 pontos listát. Ha dohányzol, érdemes elgondolkodni rajta, te hol tartasz, és véhetően milyen utat kell bejárnod egészséged érdekében.
A dohányzásról való leszokásban az első lépések megtétele a legnehezebb. Fejben el kell határozni, hogy mindenképp leteszem a cigarettát. Ezt az elhatározást nagyon kevesen valósítják meg elsőre, általában több sikertelen próbálkozás előzi meg a győzelmet. Minél többször szánjuk rá magunkat, annál több tapasztalatot gyűjtünk, s így sikeresebbé tehetjük elhatározásunkat.A tudatosabb és eredményesebb leszokás segítése érdekében a Korányi Intézet szakemberei összeszedték, hogy a leszokás során milyen fázisokon mennek keresztül a dohányosok. Öt fázist különböztetnek meg.

1. Tagadás szakasza
Ők még nem gondolják igazán komolyan a dohányzásról való leszokást, bár lehet, hogy már próbálkoztak. Túl erősnek érzik függőségüket, s nem tudják elképzelni, hogy le tudják tenni a cigarettát. Másokkal való beszélgetéseik során megvédik káros szokásukat, de egyre többször foglalkoznak a tényleges leszokás gondolatával.
2. Elgondolkodás szakasza
Vagy másképp: a leszokás lehetőségének komoly mérlegelése.
Aki ide jutott, az már igazán problémának érzi a dohányzást. Fontolgatja a leszokás lehetőségét, s ezt a közeljövőre tervezi. Nyitott a leszokással kapcsolatos információk befogadására.
3. Felkészülés szakasza
Az itt tartó dohányosok már eldöntötték, hogy leszoknak, s apró lépésekkel elindulnak az úton.
Sokszor elkezdenek kevesebb cigarettát szívni, s kijelentik, hogy változtatni szeretnének. Gyakran kitűzik a leszokás időpontját is.
4. Leszokás szakasza
Az ebben a szakaszban járó emberek aktívan próbálnak leszokni a dohányzásról.
Ez a szakasz körülbelül 6 hónapig tart, s ekkor van szükség a legtöbb segítségre és bíztatásra. A siker érdekében a család és a barátok bevonása és támogatása rendkívül fontos.
5. Fenntartó szakasz
Vagyis a füstmentesség megőrzésének végső csatája. Ebben a szakaszban az érintettek már megtanulták előre látni és kezelni a kísértéseket.
Mindezeket a stációkat ismerve természetes, hogy előfordul a sikertelen próbálkozás.
A leszokott dohányosok közel fele egy éven belül visszatér a dohányzáshoz. Ilyenkor a legfontosabb, hogy nem szabad feladni.
Újra és újra meg kell próbálni, egészen addig, míg végül sikerül.
Bár a leszokni vágyóknak csak 18 százaléka mondja, hogy külső segítséget is igénybe venne a leszokáshoz, a statisztikák szerint a támogatott próbálkozás kétszer olyan eredményes lehet, mint a puszta önerő. Kinek így, kinek úgy elérhető a fütmentes élet.
