Covid-oltás kontra influenza: mit kell tudni?
A Covid-19 és az influenza elleni védőoltás rendkívül fontos és mindkettő meglehetősen hatásos a súlyos betegségek vagy halálesetek megelőzésében. De mit kell tudni róluk, meddig védenek és mi a kettő közötti különbség? Egy amerikai tanulmány összeszedte a legfontosabb tényeket.
Az egyik legnagyobb különbség a Covid-19 vakcina és az influenza elleni védőoltás között az, hogy a Covid vakcina a vírus összes jelenleg keringő törzse ellen hatásos. Az influenza elleni védőoltást viszont arra tervezték, hogy kezelje azokat a törzseket, amelyek a tudósok szerint az adott évben feltűnnek és fertőznek.

De mivel a tavalyi influenzaszezon nagyon enyhe volt a maszkviselés és a távolságtartás miatt, aggodalomra adhat okot, hogy a 2021–2022-es szezon rendkívül súlyos lehet – írja a webMD az Alabamai Egyetem kutatására hivatkozva.
A világjárvány miatt kihalhatott az egyik influenza vírustörzs
A tudósok most azt feltételezik, kihalhatott az egyik nagy influenzatörzs, mivel nem volt ember, akit megfertőzzön a tavalyi évben. A négy influenzatörzs egyikét, a B/Yamagata törzset rendszeresen bevonják az évenkénti influenzaoltásokba. A Covid-19 ellen elrendelt lezárások közepette azonban úgy tűnik, teljesen "eltűnt a radarképernyőkről" – írta az MTI az ausztrál Nature Reviews című tudományos folyóirat tanulmánya alapján.
Az oltások módszertana
A Covid19-oltóanyagokkal kapcsolatos kutatások túlnyomó többsége arra irányul, hogy a koronavírusra jellemző fehérje vagy annak egy része védőhatást váltson ki szervezetünkben.
Működését tekintve az antigént kódoló mRNS-molekulákat juttatnak az immunsejtekbe, és ezzel immunválaszt váltanak ki. Ha a beoltott személy később megfertőződik a koronavírussal, immunrendszere felismeri a vírust, és már fel van készülve a vírustámadás kivédésére. Az influenza elleni védőoltás esetében ugyanakkor a tudósok a vírust inaktiválják, majd megtisztítják az antigént, mielőtt széles körben elkészítenék a vakcinát.

Az influenza- és a Covid-oltás is okozhat mellékhatásokat
A Covid-19 oltásra adott immunválaszt általában valamivel nehezebben viseli a szervezet. Mindkét esetben a mellékhatások közé tartozik egyebek mellett az izomfájdalom, a fájdalom a beadás helyén, az enyhe láz, a fejfájás és néha a nagyon enyhe köhögés. Mindkét oltásnál a mellékhatások általában nem tartanak tovább 24 óránál.
Meddig védenek?
Jill Ferdinands, az amerikai Immunizációs és Légúti Betegségek Központjának epidemiológusa szerint a kutatók folyamatosan tanulmányozzák, hogy meddig hatásosak a Covid-oltások, az általános vélemény mégis az, hogy hosszabb védelmet nyújtanak, mint az influenza elleni oltás.

A kutatások azt mutatják, hogy az influenza elleni védőoltás beadása után néhány hónapon belül az immunitás gyengülni kezd. Éppen ezért a közeljövőben az influenza elleni oltásokat is az mRNS-technológiával készítenék, ezzel egyenrangúvá téve azokat a COVID-oltások hatékonyságával. Az epidemológus szerint addig is a legfontosabb teendő, hogy mindkettőt be kell adatni.
Az adatok azt mutatják, hogy sokkal enyhébbek lesznek a tünetei annak, aki megkapja ezeket a vakcinákat. Aki megkapja az oltást, az segíti a közegészségügyi működést is. Ez különösen igaz ebben az évben, amikor a kórházak túlterheltek Covid-betegekkel – tette hozzá Rachael Lee.