A szmog növeli a koraszülés kockázatát
A levegő magas szennyezettségi szintje szorosan összefügg több súlyos egészségügyi problémával, beleértve a légzési nehézségeket, a szívbetegségeket, de még a depresszióval is kapcsolatba hozható. Egy új kutatás eredményei szerint a koraszülés kockázatát is növeli.
A California-San Francisco-i Egyetem (UCSF) és a Washingtoni Egyetem kutatói szerint az egészségre káros – szénmonoxiddal, ólommal, kipufogógázzal, káros füsttel telített – szmog csak 2019-ben átlagosan hatmillió koraszüléshez és csaknem hárommillió alacsony súllyal született baba világra jöveteléhez vezetett világszerte – adta közre a UCSF egyetemi kiadványában. Ez az összefüggés azért is jelentős, mert az alacsony születési súlyú vagy koraszülött gyermekek életük során nagyobb arányban szenvedhetnek súlyos betegségektől.

Világméretű probléma
Ez az eddigi legátfogóbb tanulmány, amely világméretű adatok alapján vizsgálja, hogy a szmog hogyan befolyásolja a terhesség kimenetelét, beleértve a koraszülést, a születést követő súlycsökkenést és az alacsony születési súlyt. A tanulmány a kültéri és beltéri légszennyezettség hatásait is elemezte. Kiderült, hogy a beltéri levegőszennyezést leginkább a konyhai tűzhelyek okozzák.
Régi probléma
A szmog és a koraszülés, valamint az alacsony születési súly közötti összefüggést már korábbi elemzések is kimutatták – írja a studyfinds.com. A koraszülés a világ minden országának népességi adatai szerint vezető oknak számít az újszülöttek halálozásának tekintetében, becslések szerint évente körülbelül félmillió babát érint.Ezzel párhuzamosan az Egészségügyi Világszervezet, a WHO adatai szerint a Föld lakosságának 90 százaléka él valamilyen fokú légszennyezettség közvetlen környezetében, a fejletlenebb afrikai és ázsiai országokban ráadásul a szén- és fatüzelés, a korszerűtlen konyhai technikák miatt a belső levegőszennyezés is erősebb.

Életmentő lenne a csökkentés
A koraszülés és az alacsony születési súly a gyermekek további életében is folyamatos egészségügyi problémákat okozhat. Rakesh Ghosh professzor, az UCSF, a Globális Egészségtudományi Intézetének megelőzési és közegészségügyi szakértője szerint a levegőszennyezésnek tulajdonítható teher óriási, de kellő erőfeszítéssel nagymértékben mérsékelhető lenne.
Ezzel az új, globális és szigorúbban generált bizonyítékkal a levegőszennyezést a csecsemők morbiditásának és halálozásának fő mozgatórugójának kell tekinteni, vagyis nem csak a krónikus felnőttkori betegségek függenek össze a légi környezetszennyezéssel
– összegezte Ghosh professzor. Hozzátette, a kutatások azt sugallják, hogy az éghajlatváltozás mérséklésére és a légszennyezettség csökkentésére irányuló intézkedések jelentős egészségügyi járulékos előnyökkel járhatnak a jövőben megszületendő babák szempontjából.

Három év alatt – immunterápiás kezeléssel – jelentősen enyhíthető, vagy akár meg is szüntethető a gyermekkori asztma. Elolvasom