Testünk üzenete
Testünk szüntelenül jelez, próbál kommunikálni velünk. Meghalljuk üzenetét? Test és lélek között valóban van kommunikáció? Hogyan értelmezzük?
Amikor betegnek érezzük magunkat vagy testi panaszaink vannak, felelősségteljesen orvoshoz fordulunk. Előfordulhat azonban, hogy a vizsgálati eredmények hátterében nincs szervi elváltozás. Ilyenkor további vizsgálatokra megyünk, fáradhatatlanul keressük tüneteink okát.

Ez történt velem is 2004-ben: heves gyomorgörcsökkel és hányingerrel kerültem gasztroenterológiára. Reménytelenül jártam orvosról orvosra. A szomatikus (hagyományos nyugati, görögül a szóma=test) orvoslás útvesztőjébe kerültem. A tüneteim valóságosak voltak, de más mechanizmusok okozták.
Test és lélek kommunikációja
A pszichoszomatikus orvoslás viszonylag új tudományág, mely a lelki, másnéven pszichés eredetű betegségekkel foglalkozik. Azt, hogy mi a lélek, pontosan nem tudjuk. Azt azonban sokan tapasztaljuk, hogy ha nincs rendben a lelkünk, akkor hangulatunk, érzelmi állapotunk is más. Szoktuk is mondani: „most lelkileg nem vagyok jól". Az érzelmeink kivetülhetnek testünkre és fordítva. Ha valami nincs rendben a testünkkel, az befolyásolhatja a hangulatunkat is. Test és lélek elválaszthatatlanok egymástól, folyamatosan kommunikálnak egymással. Egy példa a lelki- érzelmi feszültség testi megnyilvánulására: „Amikor XY-t meglátom, összerándul a gyomrom".
A pszichoszomatikus betegség érzelmi stresszből eredhet, és a testben akár fájdalomként vagy különböző tünetként nyilvánulhat meg.
Pszichoszomatikus természetű tünetek
Dr. Rajnai Péter 2021-es közleményében összegyűjtötte a leggyakoribb pszichoszomatikus természetű tüneteket. Ezek között szerepel
- puffadás,
- székrekedés,
- hasmenés,
- hasi fájdalom,
- görcs,
- krónikus hátfájás,
- fejfájás, émelygés,
- hányinger,
- mellkasi fájdalom,
- szívritmuszavarok is.
Az orvosi kivizsgálás ezeknél a tüneteknél a legelső teendő, de a lelki tényezőkről, az esetleges pszichoszomatikus folyamatokról sem szabad megfeledkezni. A testi betegségek és/vagy tünetek pszichés gyógyításában szerepet kaphat a pszichológus, a pszichiáter és a pszichoterapeuta.

Tüneteink megismerése

Az én esetemben a gyomortáji fájdalom hátterében elhúzódó stressz, apró, napi feszültségek – mint megfelelés a munkahelyen vagy mindennapi problémák –, családi terhek álltak. Hasznos lehet, ha miután felismered, meg is ismered a tüneteket. Ezek feltárása, értelmezése számomra hosszú folyamat volt.
Kezdetben a következő kérdéseket tettem fel magamnak:
- Mi a tünet pontosan?
- Mikor jelentkezik?
- Mit csinálok éppen akkor?
- Mi erősíti fel?
- Vannak olyan napok, amikor jobb a helyzet?
- Mit csinálok másképpen azokon a napokon?
- Miért is aggódom most valójában?
A válaszok megtalálása sokszor nem könnyű, de a fokozott önmegfigyelés segíthet tisztább megértést adni. Az okok azonosítása fontos lehet, rájöhetsz, hogy az irányítás a te kezedben van. Fordíts időt magadra, és próbáld átgondolni a helyzeted, értelmezni a tested üzenetét!
