Így készülj fel, ha télen kirándulsz!
A hűvös évszakban sem kell a négy fal közt maradnod, hiszen egészséged is támogatod azzal, ha ilyenkor is nekivágsz a természetnek: segítünk, hogy alaposan felkészülhess az őszi-téli túrákra.
Hidegben, vagy egyenesen télen kirándulni csak akkor kellemetlen élmény, ha nem készülünk fel rá megfelelően. Tippjeinkkel nem érhet kellemetlen meglepetés a szabadban: így pakolj, öltözz és tervezz, ha késő ősszel vagy télen tervezel természetjárást!

Ha téli, havas-jeges körülmények közt indulnál el, azt mindenképp jól fontold meg. A helyismeretnek, valamint az útitársak ügyességének, képességeinek függvénye legyen, hova mentek, ha egyáltalán elindultok. Az első via ferratázáshoz valószínűleg nem ilyen körülmények az ideálisak, és ha gyerekekkel indultok útnak, akkor ne a legmeredekebb szakaszokkal teli, csúszásveszélyes terep legyen az úti cél.
Ónos eső után maradj otthon!
Ha tél derekán vágsz neki az erdőnek, könnyen lehet, hogy nem pontosan azok a viszonyok várnak, amelyekre számítottál – esetleg jeges a talaj. A cipőd talpára túraboltban vagy cipőüzletben is vásárolhatsz csúszásgátlót, melyet arra felhúzva sokkal magabiztosabb lehet a lépted télen kirándulva, ilyen körülmények közt. Amire viszont figyelj, az az, hogy nagy ónos esőt követően inkább kerüld az erdőket. A fák ágai elnehezedhetnek és le is törhetnek a rájuk fagyó csapadéktól, ami balesetekhez vezethet.
Télen kirándulóknak nyerő a vízálló ruha
Az öltözködés terén a rétegességnek hatalmas szerep jut hidegben, ezt mindannyian tudjuk, mi most két további szempontra szeretnénk felhívni figyelmedet. Egyrészt kiránduláskor is jó barátaid a technikai öltözetek, nem csak sportolásnál: bár vannak kifejezetten túraviseletként árusított technikai ruhadarabok is, a futáshoz használt pólódat nyugodtan felhúzhatod az erdőbe is. Mindezen túl, ha már nedves is az évszak, nem csak hűvös, akkor vízzáró, vízálló darabokkal érdemes készülni. Fontos különbség a vízlepergető és a vízálló ruházat közt, hogy az első eső esetén nem fog kellő védelmet adni, a másodikban azonban az sem gond, ha szemerkél majd. A softshell ruhadarabok melegen tartanak, nem fúj át rajtuk a szél és vízállók is, ha helyesen tisztítod őket.
Krémezz és főzz teát!
A ruházaton túl gondolj bőrötök védelmére is: ha valaki érzékenyebb a szélre, hidegre, arcát előre érdemes az ilyen körülményekre kifejlesztett krémekkel hidratálva felkészíteni az igénybevételre. Egy könnyű futókesztyű segít abban, hogy kezed se bánja a kirándulást. Könnyű sapkát vagy fejpántot azért is érdemes vinni, hogy ha esetleg egy nehezebb szakasznál megizzadsz, utána felvehesd azt. Gyerekek esetén főként oda kell ezekre figyelni.
Amikor a hátizsákot pakolod, ne feledkezz meg a folyadékutánpótlásról télen kirándulva sem! Attól, hogy már nem tűz a nap, ugyanúgy magaddal kell vinni a megfelelő mennyiségű folyadékot egy túrára, csak lehet, hogy most inkább teát öntesz majd termoszba. Igazi kirándulóluxus egy meleg tea az erdő közepén!

Az útvonal tervezésébe azt is kalkuláld bele, hogy most a hosszas pihenőkhöz talán túl hideg van, így több kisebb megállót iktathattok be jobb szívvel.